06.09.2023

Огляд європейського ринку кондиціонерів повітря у першій половині 2023 року

Звесни до червня 2023 року погода в Європі була загалом не дуже спекотною, за винятком кількох країн, таких як Іспанія та Греція. Було також багато негативних чинників в економіці, таких як рух до скорочення інвестицій під впливом високої інфляції та високих процентних ставок. Європа, яка була лідером на світовому ринку кондиціонерів повітря у першій половині минулого року, цього року втратила оберти.

Європейський ринок побутових систем кондиціювання повітря у першій половині 2023 року спостерігав низьке однозначне зниження порівняно з тим же періодом минулого року. На додаток до згаданої вище несприятливої погоди та інфляції, ще одним негативним фактором стало зниження попиту на оновлення і модернізацію помешкань і будинків через скорочене перебування вдома після закінчення пандемії. На європейському ринку побутових кондиціонерів попит зміщується в напрямку недорогої продукції, головним чином у Південній Європі, на тлі різкого зростання цін. У майбутньому, якщо попит на побутові кондиціонери не зросте як очікувалося, оптові продавці, які мають запаси, ймовірно почнуть знижувати свої ціни.

Проте, починаючи з липня великі території Європи постраждали від надзвичайної спеки. Європейська Космічна Агенція ESA повідомила, що в Італії, Іспанії та на півдні Німеччини продовжуватиметься сильна спека, яка, можливо, досягне найвищих температур, що коли-небудь реєструвалися в Європі. Очікується, що така спека підніме європейський ринок побутових кондиціонерів у другій половині року. Крім того, взимку також очікується попит на опалення реверсивними побутовими кондиціонерами на базі теплових насосів.

Європейські ринки напівпромислових кондиціонерів і мультизональних систем VRF у першій половині 2023 року не змінювалися в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. У 2022 році, коли почався процес скасування обмежень підчас пандемії, багато проектів відновилися, і попит на напівпромислові кондиціонери і мультизональні системи VRF зріс, але цього року, схоже, цей попит вщух. У країнах-членах Європейської Унії з високим рівнем екологічної свідомості, ринкове проникнення інверторних моделей з високими показниками енергозбереження в сегменти напівпромислових, побутових і мультизональних VRF систем досягло 100%. Щодо холодоагентів, ринкове проникнення моделей на робочій рідині R32 в сегмент побутових сплітів досягло майже 90%, тоді як основним холодоагентом для систем VRF все ще залишається R410A, а ринкове проникнення моделей на R32 залишається лише на рівні однозначного відсотку.

Наразі Європа перебуває на завершальній стадії обговорення проекту поправок до Регламенту щодо флюоровмісних F газів. Якщо Регламент буде введено в дію відповідно до поточних пропозицій, мобільні та інші автономні кондиціонери повітря та теплові насоси повітря-повітря більше не зможуть використовувати холодоагенти з показником Потенціалу Глобального Потепління GWP = 150 або вище, починаючи з 2027 року залежно від потужності та інших факторів. В той же час в Європі також обговорюються нормативні акти щодо перфторалкільних і поліфторалкільних сполук (PFAS). Галузь кондиціонерів повітря стикається з важкою реакцією, оскільки ще не знайдено жодного холодоагенту, який задовольняв би всі умови, такі як низьке значення GWP, безпека, продуктивність і вартість.

Іспанія

В Іспанії було багато сонячних і теплих днів протягом періоду з весни до червня 2023 року, незважаючи на несприятливу погоду в більшості країн Європи. Іспанська економіка також працювала відносно добре, незважаючи на інфляцію.

Завдяки цим сприятливим факторам і різноманітним субсидіям іспанський ринок систем кондиціювання повітря в першій половині 2023 року продемонстрував двозначне зростання в порівнянні з минулим роком. Кондиціонери типу спліт японських виробників, таких як Daikin, Fujitsu General, Mitsubishi Electric і Panasonic надзвичайно популярні на іспанському ринку. Ці побутові спліт та інші типи кондиціонерів в основному продаються через роздрібних операторів, установників і оптовиків. Через інфляцію фокус продажів змістився на дешеві моделі, переважно в масовій роздрібній торгівлі. Відповідно зростають продажі конкурентоспроможної китайської продукції.

В Іспанії зняті обмеження, введені підчас пандемії, і туристичний попит відновився. У результаті напівпромислові кондиціонери у першій половині 2023 року підтримували високі показники продажу для легких комерційних проектів, таких як ресторації. Напівпромислові кондиціонери використовуються в країні також для квартир середнього та високого рівня. Як і у випадку з ринком напівпромислових систем, сегмент VRF залишився приблизно таким же, як і в першій половині 2022 року.

Франція

Французькі ринки напівпромислових і VRF систем у першій половині 2023 року трошки зросли порівняно з тим же періодом минулого року. Сегмент побутових систем показав ще кращі результати з двозначним зростанням порівняно з попереднім 2022 роком. Основною продукцією на побутовому ринку є настінні одинарні спліт-системи з холодоагентом R32.

Крім того, ринок теплових насосів побутового типу зростає. Одним із факторів популярності теплових насосів є система субсидій на реконструкцію під назвою MaPrimeRenov. Згідно з цією системою, близько 40% вартості установки субсидується при модернізації опалювального обладнання на викопному паливі до опалювального обладнання типу теплового насоса, включаючи типи повітря-повітря. Ставка субсидії змінюється залежно від доходу, при цьому вищі ставки субсидії застосовуються до нижчих доходів, наприклад 65, 75 і 90%.

У Франції, завдяки екологічним нормам RE2020 та інш. зростає інтерес до енергозберігаючих характеристик кондиціонерів повітря, і ринкове проникнення інверторних побутових сплітів, напівпромислових та VRF систем досягло 100%. Уряд Франції оголосив про намір підвищити регульовані ціни на електроенергію для домогосподарств на 10% з серпня 2023 року, що, як очікується, ще більше збільшить попит на високоефективні енергозберігаючі кондиціонери

На французькому ринку кондиціонерів повітря сильні позиції мають японські бренди, такі як Daikin, Fujitsu General, Mitsubishi Electric, Hitachi та Toshiba Carrier, а також південнокорейські бренди, як то LG.

Велика Британія

Ринки побутових, напівпромислових та VRF систем у Сполученому Королівстві в першій половині 2023 року трохи зросли порівняно з тим же періодом минулого року.

На ринку Великої Британії попит на кондиціонери повітря з тепловим насосом зростає через ціни на природний газ, що підвищились більш ніж удвічі, а також через державні субсидії. Схема модернізації бойлерів BUS надає ваучери, що покривають початкові витрати в розмірі £5000 або приблизно $6400 на кожну існуючу власність, які замінюють системи опалення на викопному паливі на теплові насоси типу повітря-повітря та повітря-вода потужністю до 45 кВт, починаючи з квітня 2022 року.

Італія

У першій половині 2023 року всі італійські ринки побутових, напівпромислових та VRF систем продемонстрували суттєве однозначне зниження порівняно з тим же періодом минулого року. Низькі температури до середини червня, економічна рецесія через інфляцію та скорочення державних субсидій значно негативно вплинули на ринок побутових кондиціонерів.

Італія має три основні схеми субсидій, пов’язаних з побутовими кондиціонерами: бонус за оновлення під назвою Bonus Casa, Ecobonus і Superbonus, які протягом останніх кількох років були чинниками, що стимулюють попит. Приблизний сенс цих схем субсидій – власники будинків, які встановили високоефективні побутові кондиціонери або побутові з функцією теплового насоса, отримали податкові пільги в розмірі 50, 65 і 110% вартості відповідно до кожної схеми. Однак через невизначеність щодо політики субсидій нового уряду, який був приведений до присяги восени минулого року, оптовики утрималися від купівлі побутових систем і продовжували неохоче створювати передсезонні запаси цих кондиціонерів. 1 січня поточного року податковий кредит Superbonus зменшено з 110 до 90%. Крім того, затримка оплати з боку уряду погіршила грошовий потік оптовиків, а попит на побутові системи був повільним. Планується, що Superbonus буде зменшено до 70% у 2024 році та до 65% у 2025 році. Бонус за оновлення Bonus Casa та Ecobonus залишаться на поточному рівні до кінця 2024 року, після чого обидва будуть знижені до 36%. У результаті італійський ринок втратить основні ринкові драйвери.

Німеччина

Навесні 2023 року в Німеччині було багато дощових днів з низькими температурами. Економіка демонструє дещо рецесійний тренд, і споживачі утримуються від покупок через інфляцію. Ринок будівництва йде на спад.

В результаті цих негативних факторів німецький ринок побутових кондиціонерів був слабким у першій половині 2023 року, дещо нижче, ніж у попередньому році. У Німеччині ринковий інтерес зміщується від систем опалення, що працюють на викопному паливі, до систем опалення на базі теплового насосу. Місцеві виробники опалювальних систем на викопному паливі зосереджуються, зокрема, на теплових насосах типу повітря-вода і активно розвивають і продають власну продукцію. Імпульс теплових насосів повітря-вода може перешкоджати попиту на теплові насоси типу повітря-повітря.

Німецький ринок напівпромислових систем у першій половині 2023 року не змінювався порівняно з аналогічним періодом минулого року, тоді як ринок систем VRF дещо зріс.

Польща

У Польщі споживання було повільним через зростання інфляції та падіння реальних зарплат в першій половині 2023 року. Крім того, пізній прихід літа відклав початок сезону продажів побутових кондиціонерів. Таким чином, польський ринок побутових систем у першій половині 2023 року був дещо нижчим, ніж у той же період минулого року. Попит на напівпромислові та системи VRF також трохи знизився.

На польському ринку побутових систем типу спліт зростають китайські бренди, такі як Midea та Gree, за ними йдуть японські бренди, такі як Daikin і Fujitsu General.