19.08.2022

Глобальні ринки напівпромислових кондиціонерів і систем VRF знову набирають обертів

Огляд світового ринку кондиціонерів за перше півріччя 2022 року.

Як і в попередні роки, видання JARN нещодавно провело інтерв'ю з великими виробниками кондиціонерів і відповідними асоціаціями по всьому світу, а також розіслало анкети зацікавленим гравцям. На основі отриманих інтерв'ю та анкет, JARN підготував вичерпний звіт про світовий ринок кондиціонерів у першій половині 2022 року та ділиться ним із своїми читачами у всьому світі.

Глобальний ринок

У 2022 році світ стикається з різними викликами. Хоча пандемія нового коронавірусу ще не завершилася, Китай, як глобальна фабрика, призупинив виробництво на заводах у Шанхаї та інших містах, завдавши величезного удару глобальному ланцюжку постачань. Крім того, агресія росії проти України призвела до дефіциту енергії та продовольства та стрімкого зростання цін у всьому світі. Цього року стихійні лиха знову почастішали, а регіони Північної півкулі, що зараз перебувають у розпалі літа, як то Сполучені Штати, Європа, Китай, Японія та Індія, страждають від хвиль нестерпної спеки, тоді як часті лісові пожежі, аномально високі температури та посухи загрожують життю людей.

Побутові кондиціонери повітря

За цих складних обставин глобальний ринок побутових кондиціонерів у першій половині 2022 року, за оцінками фахівців, скоротився на 4,7% порівняно з тим самим періодом 2021 року. Падіння найбільш масштабного у світі китайського ринку побутових кондиціонерів виявилося надзвичайно впливовим. Більш того, підчас карантину, що було запроваджено як протидію пандемії у 2021 році, попит на побутові кондиціонери суттєво зріс, оскільки люди проводили більше часу вдома та прагнули до покращення домашнього інтер'єру, але, цього року, схоже, попит впав.

Спекотна погода встановилася в поточному році досить пізно в Північній півкулі, з великою кількістю дощів у Європі та деяких частинах Азії. Проте, з червня такі регіони, як Сполучені Штати та Європа, охопили хвилі спеки. Глобальний ринок побутових кондиціонерів у другій половині 2022 року може компенсувати мляву першу половину, якщо спека підвищить попит у липні, останньому місяці сезонних перегонів з продажу побутових кондиціонерів у Північній півкулі.

Напівпромислові кондиціонери і системи VRF

На відміну від нестабільного ринку побутових кондиціонерів, світовий об'єднаний ринок напівпромислових кондиціонерів повітря і систем із змінним потоком холодоагенту VRF, що був достатньо млявим до минулого року через пандемію, пожвавився з початку поточного року. За ринковими оцінками, глобальний ринок напівпромислових кондиціонерів та систем VRF у першій половині 2022 року зріс на 4,5% порівняно з тим самим періодом 2021 року.

Об'єднаний ринок напівпромислових кондиціонерів та систем VRF отримав значний поштовх завдяки збільшенню інвестицій у готелі та ресторації, оскільки багато країн у всьому світі змінили контрзаходи проти пандемії від суворих обмежень на пересування, таких як карантини, до поміркованих заходів, що акцентують увагу на економічній діяльності. Очікується, що ця сприятлива ринкова тенденція збережеться і в майбутньому.

Ринкові виклики

У першій половині 2022 року на ринку кондиціонерів спостерігалися затримки у виробництві та доставці, що призвело до дефіциту продукції. В основі цієї ситуації є кілька можливих причин. Окрім дефіциту напівпровідників, дефіцит деталей для кондиціонерів виник через локдаун у китайському Шанхаї, що тривав близько двох місяців з кінця березня поточного року. Крім того, на підприємствах не вистачає працівників через їх відсутність внаслідок нової коронавірусної інфекції та обмеження кількості людей на робочих місцях в якості профілактичного заходу, що впливає на виробничі системи. Логістична стагнація через нестачу морських контейнерів, портових працівників, водіїв вантажівок тощо ще не вирішена.

На сьогодні виробники кондиціонерів мають зіткнутися з такими викликами, як закупівля сировини та деталей, здійснення виробництва згідно з планом, утримання достатнього запасу та вчасна доставка продукції.

Холодоагенти

Глобальний ринок побутових кондиціонерів все більше відходить від холодоагенту R410A з вищим показником Потенціалу Глобального Потепління GWP в напрямку холодоагенту R32 з нижчим показником GWP.

Європейське Партнерство з Енергетики і Навколишнього Середовища EPEE проводить презентацію з моделювання виведення з ринку гідрофторвуглеців в країнах Європейської Унії в рамках заходу під проводом Організації Об'єднаних Націй. У цьому контексті в першій половині 2022 року з'явилися основні тенденції щодо регулювання холодоагентів у світі.

У травні Міжнародна Енергетична Агенція ІЕА оголосила про схвалення змін до глобального стандарту безпеки IEC 60335-2-40, що дозволяє вищі ліміти заправки для займистих (категорія A3), слабозаймистих (категорія A2) і майже незаймистих (категорія A2L) холодоагентів в кондиціонерах і теплових насосах.

Європа, що є лідером у світовій екологічній політиці, рухається до перегляду Регламенту щодо пофлюорованих (F) газів, маючи на меті перехід на холодоагенти із значно нижчим показником GWP та обмеження пер- і поліфторалкільних речовин PFAS, включаючи деякі гідрофторвуглецеві і гідрофторолефінові холодоагенти.

Технологічні тенденції

Оскільки рахунки за електроенергію продовжують зростати в усьому світі, кондиціонери все частіше потребують енергоефективності. Також великий інтерес викликає опалення завдяки тепловим насосам, що сприяє запобіганню глобального потепління. Крім того, набувають поширення функції очищення та вентиляції повітря, попит на які зріс у контексті пандемії, а функція контролю якості повітря в приміщенні міцно закріпилася в сегментах побутових і напівпромислових кондиціонерів, а також систем VRF. Інтелектуальні функції продовжують розвиватися, тоді як функції Інтернету Речей IoT активно впроваджуються, зокрема, у побутових кондиціонерах, орієнтовані на молоде покоління.

Крім того, ціни на кондиціонери повітря загалом підвищуються через постійне зростання цін на сировину та витрати на доставку.

JARN.jpg

Європа

За оцінками експертів, у першій половині 2022 року європейський ринок побутових кондиціонерів зріс на 4,7% порівняно з тим самим періодом 2021 року. Цей показник зростання значно нижчий, ніж 10,1%, що було зареєстроване в першій половині 2021 року. Причинами зниження вважаються заспокоєння торішнього попиту підчас перебування людей вдома, а також низькі загальні температури та багато дощів, які спостерігалися до травня. Очікується, що спекотна та дуже спекотна погода, що мала місце з середини червня, збільшить продажі побутових кондиціонерів у другій половині року.

За ринковою інформацією, європейський ринок напівпромислових кондиціонерів у першій половині 2022 року зріс на 4,3% порівняно з тим же періодом 2021 року. У Європі, разом із пом'якшенням обмежень діяльності підчас пандемії, багато магазинів, що утрималися від інвестицій в останні рік чи два почали встановлювати напівпромислові системи з метою підготування своїх закладів до періоду літніх відпусток, коли кількість покупців у певних районах збільшується.

На європейському ринку, процес постачання кондиціонерів стагнує через дефіцит деталей для виробництва та контейнерів для відправок. Користуючись цією прогалиною, китайські виробники, які досі були мало присутні на європейському ринку, збільшують свої частки ринку. У Європі роздрібні ціни на кондиціонери зростають через такі фактори, як високі ціни на сировину.

Ключ до попиту на проекти заміну обладнання в Європі, де є багато історичних будівель, полягає в тому, яким чином можна замінити кондиціонери, не впливаючи на структуру будівлі. Виробники пропонують кондиціонери, що відповідають згаданому попиту на оновлення кондиціонерних систем.

Деякі японські та південнокорейські виробники представили в Європі системи міні-VRF, що використовують холодильний агент R32.

У квітні 2022 року Європейська Комісія внесла законодавчу пропозицію до оновлення Регламенту щодо пофлюорованих (F) газів, який зараз обговорюється співзаконодавцями в Європейському Парламенті та Раді. Очікується, що після перегляду вимагатимуться холодоагенти із значно нижчим показником GWP. Крім того, Данія, Німеччина, Нідерланди, Норвегія та Швеція подали спільну пропозицію до Європейської Хімічної Агенції ECHA, спрямовану на обмеження пер- і поліфторалкільних речовин PFAS, включаючи деякі гідрофторвуглецеві і гідрофторолефінові холодоагенти, на основі Законодавства щодо Реєстрації, Оцінки, Дозволу та Обмеження Хімічних Речовин REACH. Проект цього обмеження планується оприлюднити в січні 2023 року.

Виробники кондиціонерів мають уважно стежити за вищезазначеними нормативними тенденціями для визначення, саме які продукти слід перевести на холодоагенти з нижчим показником GWP і коли, а також продовжити розробку продукту.