24.08.2022

Побутові кондиціонери повітря, перший квартал 2022 року: в середині Китаю продажі впали, експорт збільшився

Внутрішня торгівля

Згідно з даними China Market Monitor, у першому кварталі 2022 року продажі побутових кондиціонерів повітря (RAC) в Китаї досягли 7,52 мільйона блоків і становили 28,4 мільярда юанів (близько 4,2 мільярда доларів США), що на 26,8 і 18,8 % відповідно менше в порівнянні  з попереднім кварталом. В загальному  обсязі продажів, онлайн-продажі становили 33,6% (в кількісному вимірі) і 29,1% (в вартісному вимірі) відповідно.

У першому кварталі 2022 року було декілька причин зниження продажів RAC на внутрішньому ринку Китаю, одна з яких - повторення пандемії.

Багато регіонів Китаю знову постраждали від нової хвилі коронавірусу з січня цього року, що призвело до обмежень на покупки з боку місцевих споживачів, а також вплинуло на виробництво та діяльність виробників RAC. Крім того, пандемія вразила китайську логістичну систему, уповільнивши доставку RAC і накопичивши великі складські запаси. Пандемія також завдала додаткової шкоди китайській економіці, яка в останні роки була млявою, знизивши купівельну спроможність і негативно вплинувши на продажі RAC. Таким чином, пандемія вплинула на всю індустрію RAC від виробництва та відвантажень до роздрібних продажів.

Більше того, вище за технологію RAC ціни на сировину продовжували зростати протягом останніх двох років, і цього року ситуація ще більше загострилася через зростання вартості міді, алюмінію тощо, спричиненого війною на території  України. Протягом першого кварталу 2022 року ціна на мідь зросла на 18%, а на алюміній  на 56% у річному обчисленні. В умовах такої важкої ринкової ситуації китайські виробники були змушені підняти ціни на RAC цього року на 5-10%. Ціни на RAC, що продаються онлайн, також зростають, але вони все ще нижчі за роздрібні офлайнові ціни, що є основною проблемою для гігантів онлайн-продажів, таких як Midea, Gree та Haier, які домінували з 34 моделями з 50 найкращих в онлайн-продажах.

Експорт

За даними митної служби Китаю, у першому кварталі 2022 року китайський експорт RAC склав 22,29 мільйона одиниць, що на 7% більше, ніж у попередньому році. Серед найбільших експортерів RAC були Midea, Gree, TCL, Hisense, AUX  і Haier.

Видання JARN дослідило цю тенденцію, опитавши кількох інсайдерів з галузі, і отримало уявлення про причини. Багато іноземних країн в основному контролювали головний вплив пандемії і нещодавно відновили багато видів економічної діяльності, що підняло попит на RAC до найвищого рівня, вперше за два роки. Багато європейських країн минулого року вичерпали свої складські запаси RAC і потребували термінового поповнення. Сполучені Штати відчували різкий попит на житло до зростання цін, і ця тенденція сприяла продажам RAC. Південно-Східна Азія та Близький Схід виграли від збільшення споживчого апетиту на RAC після спокійного періоду, який тривав два роки. Південна Америка отримала переваги від імпорту RAC з Китаю, завдяки нижчим ставкам морського фрахту та більшій доступності контейнерів у порівнянні з минулим роком. Наприклад, ставки морського фрахту з Китаю в Бразилію знизилися на 30-40% у річному обчисленні цього року.

Якщо розглядати типи експортованих RAC, то кондиціонери класу спліт  становлять понад 60%, віконні кондиціонери – 20%, а мобільні  кондиціонери – 12%. У трійку найбільших споживачів спліт-систем увійшли Азія, Європа та Латинська Америка. Китай збільшив експорт інверторних спліт-систем приблизно на 30% у річному обчисленні. Для японського ринку, зокрема, майже всі експортовані спліт-системи RAC були інверторними моделями. Основними напрямками експорту віконних кондиціонерів були Північна Америка, Азія та Латинська Америка, а мобільних кондиціонерів — Північна Америка, Європа та Азія.

Що стосується охолоджуючої потужності експортованих RAC, то найбільш популярними моделями були моделі потужністю 3 к.с. і нижче. З них понад 50% становили моделі від 1 до 1,5 к.с.

У 2021 році на експорт китайських RAC також вплинули такі фактори, як високі витрати на доставку та зростання обмінних курсів, що призвело до значного підвищення цін на експортовані RAC. У першому кварталі цього року середня експортна ціна RAC досягла 191 долара США, а найвища ціна 197 доларів США була досягнута в березні.